PRZEDSZKOLE NR 4 ŻORY
Dzielimy się wiedzą – „Domowi ulubieńcy” – scenariusz ćwiczeń gimnastycznych
Grupa wiekowa: 6-latki
Temat zajęć: Domowi ulubieńcy – zestaw ćwiczeń gimnastycznych.
Cel ogólny:
- Rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej.
Cele operacyjne (dziecko):
- Porusza się na czworakach sprawnie i szybko;
- Porusza się na czworakach w przód, jak i w tył, w podporze przodem, w pozycji odwrotnej, w kierunku na wprost, ze zmianami kierunku oraz z omijaniem przeszkód;
- Poprawnie wykonuje ćwiczenia gimnastyczne;
- Potrafi stać na jednej nodze zachowując równowagę;
- Reaguje na sygnały słowne i dźwiękowe;
- Odróżnia strony ciała – lewą i prawą;
- Wykonuje ćwiczenia ortofoniczne;
- Przestrzega zasad bezpiecznego poruszania się po sali oraz bezpieczeństwa podczas wykonywania ćwiczeń gimnastycznych;
- Wspólnie bawi się z rodzicami.
Metody pracy:
- praktycznego działania
- słowna
- oglądowa
- zadaniowa
Formy organizacyjne:
- praca grupowa
- praca indywidualna
Środki dydaktyczne: szarfy, ilustracje domów zwierząt, płyty CD, obręcz, kołatka, gwizdek, piórka, sylwety kostki i kłębka, klamerki, szary papier.
Przebieg zajęć:
Część I (wstępna)
Po zdjęciu obuwia dzieci zajmują miejsca, zgodnie z cotygodniową organizacją ćwiczeń gimnastycznych. Przypomnienie dzieciom przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania ćwiczeń gimnastycznych oraz poruszania się po sali.
Przywitanie rodziców i ukierunkowanie obserwacji na cel zajęć.
1. Zabawy orientacyjno – porządkowe, wprowadzające w tematykę zajęć i dobry nastrój:
- „Pieski do budy, pieski na spacer” – rozłożenie szarf na dywanie w dwóch kolorach w ilości odpowiadającej ilości ćwiczących. Dzieci na hasło „Pieski
na spacer” poruszają się po sali na czworakach naśladując gestem i odgłosami psa, na hasło „Pieski do budy” dzieci zwijają się w „kłębek” i wyciszają się leżąc. - „Papużki nierozłączki, łapią się za rączki” – dzieci dobierają się parami. W rytm wygrywany na kołatce poruszają się po sali, podczas przerwy w dźwięku dzieci dobierają się w pary.
- „Gdzie kto mieszka” – w różnych miejscach Sali umieszczono obrazki przedstawiające domy zwierzą (buda, legowisko kota, akwarium, norka myszy, klatka). Przy każdym z obrazków znajduje się szarfa danego koloru. Dzieci podzielone wcześniej na grupy, poruszają się swobodnie po sali w rytm muzyki. Podczas przerwy w muzyce odszukują swój „dom” i siadają w jego pobliżu, kolejno przypominają, jak ten „dom się nazywa” i jakie zwierze w nim mieszka, wydają odgłos. Zabawa trwa do odsłonięcia wszystkich obrazków.
2. Ćwiczenia rozgrzewające uruchamiające duże grupy mięśniowe w płaszczyźnie strzałkowej oraz w płaszczyźnie czołowej. Zaproszenie rodziców do zabawy.
Część II (główna)
3. „Spacer piesków” – dzieci poruszają się po sali w dowolnym kierunku, na czworaka. Nauczyciel ustawia obręcze w różnych pozycjach, dzieci przechodzą pod, przez bądź omijają obręcze. Zgodnie z poleceniami nauczyciela.
4. „Pieski uczą się służyć” – dzieci ustawione parami obok siebie, jedno z dzieci ma założoną szarfę pod pachy, która imituje smycz. „Gospodarz trzyma pieska na smyczy i uczy go służyć” – ramiona ugięte, dłonie luźno zawieszone w dół, plecy proste.
To samo powtarza druga grupa po zmianie ról. Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie czołowej – skłony boczne.
5. „Pieski przechodzą przez płotek” – dzieci podzielone na dwie grupy. Jedna tworzy płotek w szeregu z chwytem rąk tak, aby między „żerdziami płotka” były odstępy. Naprzeciwko, w odległości 3 kroków, „pieski” na czworakach biegną do „płotka”
i każde omija swoją „żerdź”. To samo powtarza druga grupa.
6. „Kotki” – dzieci czworakują w różnych kierunkach. Słysząc uderzenie w bębenek, przeciągają się, robią koci grzbiet, miauczą i spacerują dalej.
7. „Myszki w norze” – połowa dzieci tworzy koło w siadzie skrzyżnym. Trzymając się za ręce zawieszają szarfę na prawej ręce. W środku koła siada druga połowa dzieci – „myszki”. „Myszki” wychodzą z „norki” pod prawym ramieniem partnera, obiegają koło i wchodzą do „norki” pod lewym ramieniem kolegi. Po trzech powtórzeniach następuje zmiana w parach.
8. „Pająk” – chód na czworakach w podporze tyłem. Dzieci podzielone na dwie grupy: jedna ustawiona szeregiem podaje sobie ręce tworząc w ten sposób „kratę” dla pająka, druga – pająki ustawione w rzędzie. „Pająki” idą na czworakach krętą linią omijając przeszkody raz z lewej, raz z prawej strony. To samo powtarza druga grupa.
9. „Papużka na gałązce” – dzieci stoją na jednej nodze. Naśladują konika grzebiącego nogą, stukają palcami jednej nogi z przodu o podłogę, a potem stukając palcami drugiej nogi.
Część III (końcowa)
10. „Spacer papug” – dzieci maszerują za nauczycielem po obwodzie koła w rytmie wystukiwanym na bębenku.
11. Ćwiczenia oddechowe – dzieci siedzą w kole w siadzie skrzyżnym. Przy wdechu –nosem, unoszą ramiona w górę, przy wydechu – buzią, opuszczają na podłogę.
12. Ćwiczenia relaksacyjne w parach. Dzieci otrzymują piórka, do muzyki głaszczą piórkiem partnera po ciele. W połowie trwania muzyki następuje zmiana w parach.
Rozdanie rodzicom ankiet ewaluacyjnych.
13. Zabawa umuzykalniająca do piosenki „Marsz przedszkolaków”. Dzieci „wymiaukują” I zwrotkę i refren i „wyszczekują” II zwrotkę i refren.
14. Zabawa z rodzicami. Rodzice wraz z dziećmi ustawiają się w dwóch szeregach. Każdy z uczestników otrzymuje klamerki i za ich pomocą przenoszą sylwety kostek psa
i kłębków wełny z końca szeregu do kosza na początku szeregu. Na końcu następuje przeliczenie elementów.
15. Podziękowanie dzieciom za zaangażowanie a rodzicom za obecność.
Dzielimy się wiedzą – turniej ekologiczny „Młodzi Ekolodzy”
SCENARIUSZ TURNIEJU EKOLOGICZNEGO PRZEDSZKOLAKÓW „MŁODZI EKOLODZY”
Temat: „Młodzi ekolodzy” –zgaduj – zgadula.
Cele ogólne:
• Kształtowanie czynnej postawy wobec ochrony przyrody – wypracowanie gotowości
i umiejętności działań w środowisku przyrodniczym mającym na celu jego ochronę.
• Uświadomienie zagrożeń wynikających z nadmiernego zaśmiecenia środowiska.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• jest wrażliwe na piękno przyrody;
• rozumie konieczność jej ochrony przed negatywną ingerencją człowieka;
• zna zasady zachowania w lesie, wykazuje życzliwą postawę wobec przyrody;
• potrafi segregować śmieci;
• poznaje sposoby wykorzystania surowców wtórnych w zabawie;
• wyrabia umiejętność współdziałania w zespole z przyzwyczajaniem do przegrywania i wygrywania;
Pomoce:
Szyld „ Turniej Ekologiczny Przedszkolaków”, tabliczki z cyframi do oznakowania zespołów, wiaderka z napisami do zbierania śmieci, pojemniki do zbierania punktów, nakrętki plastikowe od butelek – punkty, zestawy „Mały budowniczy”- przygotowane z nieużytków, kartki z pytaniami do losowania, plastikowe butelki, kubeczki, wiaderka z wodą, słomki od napojów, niebieska folia, koperty z obrazkami do uzupełnienia umowy ekologicznej, odtwarzacz CD, płyta z muzyką relaksacyjną „odgłosy lasu”, piosenki: „Moja planeta”, „Żyj z przyrodą w zgodzie”, medale ekologiczne dla wszystkich uczestników, dyplomy,.
Przebieg turnieju:
I
1. Powitanie przybyłych gości i uczestników turnieju, przydzielenie miejsc 3-osobowym zespołom z poszczególnych grup (losowanie), powołanie komisji konkursowej.
2. Powitanie gości przez prowadzącą:
„ Witam wszystkich, którzy kochają przyrodę,
witam wszystkich, którzy szanują przyrodę,
witam wszystkich, którzy martwią się o nią i chcą jej bronić,
witam wszystkich, którzy lubią się dobrze bawić i zapraszam do zabawy.”
II
Prowadząca ogląda zaśmiecony las(obrazek) i wyraża swój niepokój o los zwierząt i roślin w nim żyjących, a także o los ludzi go niszczących bezmyślnie. Prosi dzieci o pomoc.
1. „Spacer ekologiczny zespołów”– zespoły otrzymują wiaderko z etykietą, co należy do niego zbierać (papier, plastik lub metal), wybierają się do lasu. Każdy uczestnik może włożyć tylko 3 odpowiednie śmieci, łącznie w wiaderku może być, więc 9 śmieci zgodnych z etykietą. Drużyna, która ma w pojemniku 9 śmieci zgodnych z etykietą otrzymuje 3pkt.
2. „Był las…” – zespoły słuchają tekstu opowiadanego przez prowadzącego o wizycie grupy turystów w lesie. Każdy zespół ma kosz i zgniecione śmieci. Zadanie polega na tym, by każde złe zachowanie bohaterów opowiadania zaznaczyć wrzuceniem śmiecia do kosza. Maksymalnie można wrzucić 7 śmieci i otrzymać 3pkt.
Pewnego dnia podglądałam grupę turystów, która przyjechała do lasu na wycieczkę. Kiedy wysiedli z samochodu rozłożyli koc i włączyli radio na cały regulator. Następnie przygotowywali piknik rozkładając przywiezione smakołyki. Po posiłku jeden z chłopców wrzucił puste butelki pod krzaki, podbiegł do drzewa i złamał mu sporą gałązkę. Potem biegał z tą gałązką i wymachiwał na wszystkie strony. Dwie dziewczynki pozbierały papierki i schowały je do kieszeni, ponieważ nie było tam kosza. Kierowca postanowił umyć swój nowy, piękny samochód w rzece. Pewien młodzieniec wykopał dziurę i zasadził w nim nowe drzewko, które przywiózł ze sobą. Zauważyłam tez dziewczynkę, która podeszła do drzewa z małym nożykiem w ręce i zaczęła nim wycinać w korze drzewa jakieś literki. Pewna pani z małym dzieckiem wzięła koszyk i chodziła po lesie szukając grzybów. Towarzysząca im dziewczynka deptała wszystkie napotkane grzyby. Chłopiec, który biegał z gałązką zatrzymał się nagle i wszedł na drzewo, zdjął z niego ptasie gniazdo. Dumny ze swej zdobyczy pobiegł pokazać je innym. Kiedy samochód był już umyty wszyscy wsiedli do niego i odjechali. A las proszę was westchnął żałośnie.
3. „Mały budowniczy” – zespoły otrzymują zestawy do budowania składające się z nieużytków: pudełek różnej wielkości, kubków po jogurtach – zestawy są identyczne, zapakowane w kartoniki i zawiązane wstążką. Zadanie polega na zbudowaniu w jak najkrótszym czasie (3 min.) jak najwyższego, pięknego zamku. Najwyższa budowla nagrodzona zostanie maksymalną liczbą – 3 pkt.
4. „Wybierz prawidłowa odpowiedź” – zespoły losują pytanie i po wysłuchaniu jego treści maja za zadanie spośród trzech odpowiedzi wybrać prawidłową. Za dobry wybór otrzymują 2 pkt. Chętni mogą też udzielić odpowiedzi na pytanie dodatkowe i uzyskać kolejne 2 pkt.
Propozycje pytań:
- Czy kwiatem chronionym jest:
przebiśnieg;
róża;
tulipan?
Dodatkowo: Co to znaczy, że jest chroniony?
- Segregując odpady, co wrzucamy do pojemnika na plastik?
szklane butelki;
butelki plastikowe;
pudełka?
Dodatkowo: Po co jest segregacja?
- Co powstaje z przetworzenia makulatury?
buty;
lekarstwa;
nowe zeszyty, książki?
Dodatkowo: Co to jest makulatura?
- Co to jest recykling?
wyścig samochodowy;
wtórne wykorzystanie zużytych surowców, materiałów odpadowych;
przyjęcie urodzinowe?
Dodatkowo: Jakie materiały można wykorzystać powtórnie?
- Co można robić w lesie?
odpoczywać, zbierać grzyby;
krzyczeć, hałasować;
samowolnie rozpalać ognisko?
Dodatkowo: Dlaczego nie można w lesie hałasować?
- Który pojazd nie zanieczyszcza środowiska naturalnego, jest ekologiczny?
samochód;
rower;
motor?
Dodatkowo: Co, prócz spalin pojazdów, zatruwa powietrze?
- W jaki sposób możemy pomagać ptakom przetrwać zimę?
budować dla nich gniazda;
zamykać je w klatkach;
dokarmiać w karmnikach?
Dodatkowo: Za co cenimy dzięcioła?
- Czy, aby zasadzić drzewo, należy:
włożyć do ziemi gałązkę;
włożyć do ziemi ukorzenioną sadzonkę;
włożyć do ziemi listek?
Dodatkowo: Jak nazywa się pora roku, w której drzewa gubią kolorowe liście?
Wspólna zabawa do piosenki „SOS DLA PLANETY”
5. „Kwiatek chce wody” – zespoły otrzymują pojemnik z wodą i mały kubeczek do jej nabierania.
Zadanie polega na przeniesieniu kubeczkiem wody do plastikowego „wazonu” z kwiatkiem, tak, by jak najmniej wody „zgubić” po drodze i zadanie wykonać jak najszybciej. Za tak wykonane zadanie można zdobyć maksymalnie 3 pkt.
6. „Kręgle ekologiczne” – zespoły kolejno toczą piłki do ustawionych 12 butelek (kręgli) po jogurcie, tak, by jak najwięcej „kręgli” przewrócić. Jeżeli zespół przewróci wszystkie „kręgle” otrzymuje 3 pkt.
7. „Czyste stawy”( z ćwiczeniem oddechowym) – zespoły otrzymują tacki zasłonięte niebieską folią, imitujące staw. W stawie oprócz ryb pływa dużo śmieci. Zadaniem zespołów jest za pomocą rurki od napojów przenieść elementy niepotrzebne w wodzie, śmieci, ze stawu na stół. Zespół, który jako pierwszy oczyści staw otrzyma 3 pkt.
8. „Umowa małych przyjaciół przyrody – zespoły otrzymują koperty z obrazkiem. Obrazki będą potrzebne, by uzupełnić treść umowy na dużym arkuszu papieru. Prowadzący czyta treść umowy zatrzymując się na wykropkowanych miejscach. Zadanie polega na tym, by rozpoznać, w którym miejscu pasował będzie obrazek z koperty i zgłosić to w odpowiednim momencie. Zespół, który prawidłowo zareaguje otrzyma 3 pkt. Uzupełnioną umowę uczestnicy podpiszą swoim imieniem, (jeśli się z nią zgadzają)
Treść umowy
Dziś ekologia – modne słowo,
Przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową.
Jej przyjaciółmi się ogłaszamy,
Od dziś przyrodzie przyrzekamy:
Nie płoszymy………………w lesie! (zwierząt)
Nie niszczymy ptasich ……………! (gniazd)
Nie depczemy……………! (kwiatów)
Nie łamiemy ……………! (gałęzi)
Śmieci rzucamy do …………… lub zabieramy ze sobą! ( kosza)
Segregujemy odpady i wrzucamy je do odpowiednich……………! (pojemników)
W zimie dokarmiamy ……………! (ptaki)
Chronimy ………………! (przebiśniegi)
Wspólny śpiew piosenki „EKOLOGIA”
III
1. Przerwa. Praca komisji turniejowej – podliczanie wyników. Poczęstunek dla uczestników
2. Ogłoszenie wyników turnieju. Nagrodzenie uczestników turnieju. Wykonanie pamiątkowego zdjęcia.
Maria Brudny Joanna Lamorska
„MŁODZI EKOLODZY” PROGRAM EDUKACJI PRZYRODNICZO – EKOLOGICZNEJ DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
Poniżej znajdą Państwo materiały dotyczące projektu
ZAŁOŻENIA PROGRAMU WYCHOWAWCZEGO
Edukacja przedszkola powinna być dla dziecka wielką przygodą poznawania i rozumienia siebie i świata. Przedszkole zaś, miejscem zdobywania instrumentów sprzyjających dziecięcej aktywności skierowanej na orientację ku sobie, orientację ku ludziom i orientację ku światu.
Dziecko w wieku przedszkolnym pragnie doświadczać poprzez użycie wszystkich zmysłów i rozumu. Zadaniem nauczyciela jest tworzenie takich sytuacji edukacyjnych , które pozwolą odkryć uroki eksplorowania , uruchomić fantazję i wyobraźnię, zaspokoić naturalną ciekawość.
Metody pracy z dzieckiem uwzględniają podstawową formę jego aktywności, to jest zabawę. Odnoszą się do organizacji pracy nauczyciela, jak i do dziecięcej działalności związanej z procesem wielostronnego uczenia się. Powinny być dostosowane do możliwości poznawczych, emocjonalnych i fizycznych dziecka w wieku przedszkolnym. Do realizacji treści naszego programu nauczycielki będą wykorzystywać metody aktywizujące, twórcze w sojuszu z metodami tradycyjnymi (poglądowymi, słownymi).
Oto niektóre z nich:
- Ruch Rozwijający Weroniki Sherborne
- Gimnastyka ekspresyjna R. Labana
- Gimnastyka rytmiczna A. i M. Kniessów
- Pedagogika zabawy wg Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA
- Gimnastyka umysłu P. Dennisona
- Metoda Bon Depart: Metoda Dobrego Startu
- Metoda malowania dziesięcioma palcami wg R. F. Show.
Zdobyte tą drogą doświadczenia dają dziecku wiele radości. Jego wiedza jest bardziej trwała i produktywna. Dziecko pełniej wykorzystuje ją do transformacji w nowych sytuacjach. Program jest oparty także na sztuce: muzyce, plastyce, literaturze i teatrze, która pełni rolę atrakcyjnego środka kształcąco – wychowawczego
PRZEWIDYWANE EFEKTY
- Dziecko podnosi poczucie własnej wartości.
- Wierzy we własne siły, jest zadowolone z siebie, dostrzega własne potrzeby.
- Umiejętnie wyraża swoje potrzeby.
- Nie rezygnuje z podjętych działań.
- Opiekuje się młodszymi i nieśmiałymi dziećmi w grupie.
- Właściwie odnosi się do wytworów swoich kolegów.
- Potrafi być empatyczne, wrażliwe na potrzeby innych.
- Zna i rozumie pojęcia obowiązek, prawo, tolerancja i godność.
- Rozróżnia dobro i zło.
- Dzieli się nagromadzonymi spostrzeżeniami i odczuciami.
- Wiąże zjawiska występujące w przyrodzie z porami roku.
- Rozumie i przestrzega zasady ochrony przyrody i środowiska.
- Potrafi korzystać z darów przyrody (dzieci starsze).
- Dba o zdrowie swoje i innych (przestrzega obowiązujących umów).
- Zna wartości odżywcze warzyw i owoców, przestrzega higieny ich spożywania.
- Bierze czynny udział w konkursie recytatorskim i piosenki z okazji Dni Ziemi.
- Zna tradycje regionalne.
- Posiada wiedzę dotyczącą symboli narodowych i wybranych krajów UE.
CELE PROGRAMU WYCHOWAWCZEGO
Po zebraniu informacji od rodziców i nauczycielek, nastąpiła konieczność opracowania programu wychowawczego dla dzieci przedszkolnych, skoncentrowanego na następujących celach:
Nadrzędny cel:
Wychowanie dziecka poprzez wdrażanie do przestrzegania norm, praw i zasad współżycia zbiorowego w kontaktach ze środowiskiem społecznym i przyrodniczym.
Cele szczegółowe:
- Zapoznanie dzieci z regułami życia w grupie, wdrażanie do samodzielności i umiejętności współżycia i współdziałania z innymi.
- Ukazanie dzieciom wartości dobra, życzliwości, koleżeństwa, tolerancji.
- Promowanie zdrowych i bezpiecznych zachowań w szeroko pojętej więzi ze środowiskiem i przyrodą.
- Umacnianie wiary we własne siły w zakresie dobrego funkcjonowania psychofizycznego dziecka.
- Poznawanie i rozumienie tradycji regionalnych.
- Zapoznanie dzieci z symbolami narodowymi i wybranych krajów europejskich.
- Realizacja programu wychowawczego wpłynie na skuteczność działań pedagogicznych w domu i w przedszkolu.
EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ DZIECI
Systematyczna obserwacja osiągnięć dzieci w poszczególnych grupach wiekowych w oparciu o oczekiwane efekty podane w naszym programie posłużyły do ewaluacji osiągnięć dzieci.
Do badania zachowań prospołecznych posłużą następujące narzędzia badawcze:
- arkusz obserwacji dziecka – badanie przeprowadzi nauczyciel
- ocena grupy przez nauczyciela
- hospitacja diagnozująca
- kwestionariusz ankiety dla rodziców
Program wychowawczy powinien służyć rozwojowi dzieci w wieku przedszkolnym, z uwzględnieniem ich indywidualnej specyfiki w zakresie poziomu dojrzałości. W pracy wychowawczej z dzieckiem powinna dominować zabawa, prowadzona metodami aktywizującymi i ekspresyjnymi. Tematyka takich zabaw powinna być prosta, ale atrakcyjna. Sukces zaplanowanego programu wychowawczego powinien być osiągnięty dzięki wzajemnej współpracy nauczyciela z rodzicami, a punktem wyjścia do pracy edukacyjnej powinna być wzajemna życzliwość i zaufanie. Pomogą nam w tym działania określone z ramach zadań naszego przedszkola.
Przyjaciele Natury
Od września 2008 roku rozpoczęła się pierwsza edycja programu edukacyjnego „Przyjaciele Natury”, organizowanego przez Fundację Nasza Ziemia oraz Firmę Tymbark. Akcja skierowana jest do przedszkoli w województwach: lubelskim, małopolskim, śląskim i warmińsko-mazurskim.
Szacunku do otaczającego świata trzeba uczyć się od najmłodszych lat. Wiek przedszkolny jest okresem, w którym dziecko poznaje świat przez zabawę, dlatego uczy się szybko i z przyjemnością. Budzenie u najmłodszych wrażliwości na piękno i znaczenie natury to bezcenna inwestycja w przyszłość i najlepsza szkoła ochrony przyrody, dlatego nasze przedszkole włączyło się do realizacji programu „Przyjaciele natury”.
Celem programu jest:
- popularyzacja ochrony przyrody wśród przedszkolaków, ich rodziców i nauczycieli przedszkolnych,
- wzrost świadomości wśród dzieci odnośnie ochrony natury,
- uczenie dzieci kreatywnego myślenia, samodzielności i podejmowania inicjatyw.
Przedszkola, które zrealizują program, według określonych zasad, otrzymują zaszczytny tytuł „Przyjaciel Natury” potwierdzony Certyfikatem, dodatkowe materiały edukacyjne oraz drobne upominki i dyplomy dla dzieci. Realizując powyższy program zobowiązani jesteśmy do przeprowadzania poszczególnych działań:
patrz: http://przyjacielenatury.kubus.pl/przyjaciel,zasady.html
Za przeprowadzenie każdego działania można otrzymać odpowiednią liczbę punktów. Tytuł „Przyjaciele Natury” otrzymują przedszkola, które zdobędą, co najmniej 50% punktów, czyli 150 punktów i więcej. Realizacja scenariuszy zajęć jest obowiązkowa, co oznacza, że koniecznie trzeba je realizować.
Tytuł „Przyjaciele Natury” można otrzymać na rok.
Co o programie mówią organizatorzy?
„Edukacja od najmłodszych lat jest najważniejsza, dla kształtowania postaw dorosłych. Czego Jaś się nie nauczy, Jan nie będzie umiał. Program „Przyjaciele Natury” daje szansę, aby zamiłowanie do ekologii zaszczepić jak najwcześniej. To jest prosty sposób na to, aby następne pokolenia jeszcze bardziej, niż my dbały o środowisko” – mówi Dominik Dobrowolski z Fundacji Nasza Ziemia.
„Uważam, że tak samo, jak uczymy dzieci szacunku dla słabszych, wrażliwości, czy odpowiedzialności za własne czyny, powinniśmy uczyć je podejmowania działań mających na celu ochronę natury. Zasady programu „Przyjaciele Natury”, zostały opracowane tak, aby nauka natury była przyjemnością zarówno dla nauczycieli, jak i dzieci. Mam nadzieje, że nasza propozycja spotka się z ich zainteresowaniem” – mówi Dariusz Czech, prezes Tymbarku.
SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE PROGRAMU ZAINTERESOWANI ZNAJDĄ NA STRONIE WWW.PRZYJACIELENATURY.PL
Korzyści dla nauczycieli i rodziców wynikające z oddziaływań integracyjnych w opinii M. Rościszewskiej-Woźniak


Rola słuchu fonematycznego oraz umiejętności analizy i syntezy słuchowej w przygotowaniu dzieci do czytania i pisania

Podstawowym warunkiem decydującym o efektach pracy w przygotowaniu do czytania jest prawidłowy słuch dziecka. Zaburzenia w słyszeniu utrudniają dziecku dostrzeganie subtelnych różnic między nimi.
Doskonalenie słuchu fonematycznego zaczyna się od wyodrębniania dźwięków mowy ludzkiej spośród szumów otoczenia. Tak więc ćwiczenia słuchowe z dziećmi, takie jak rozróżnianie w otoczeniu naturalnych dźwięków (np. syczenie pary, głosu gęsi – sss, brzęczenie muchy – bzz) prowadzą w rezultacie do analizy dźwiękowej wyrazów. Służą temu wszystkie zajęcia umuzykalniające, słuchowe i rozróżnianie głosów otoczenia, a także zabawy polegające na spostrzeganiu, różnicowaniu i określaniu zjawisk akustycznych ( rozróżnianie dźwięków znanych instrumentów muzycznych, środków lokomocji, głosów kolegów) .
Doskonalenie percepcji słuchowej następuje przede wszystkim w toku sytuacji naturalnych, rozmów, czynności podejmowanych przy różnych okazjach, w toku przedszkolnego dnia.
Ćwiczenia słuchu należą do najtrudniejszych. Program tych ćwiczeń obejmuje trzy główne działy:
– Analizę i syntezę wyrazów i zdań
– Analizę i syntezę sylabową wyrazów
– Analizę i syntezę głoskową wyrazów.
Ćwiczenia prowadzi się w następującej kolejności:
1. Stwierdzenie, że wyraz składa się z głosek.
2. Wyodrębnienie pierwszej głoski w wyrazie.
3. Wyodrębnienie ostatniej głoski w wyrazie.
4. Poszukiwanie wyodrębnionych o poznanych w izolacji głosek w środku wyrazu.
5. Liczenie głosek w wyrazie.
Wybrane przykłady zabaw kształcących słuch fonematyczny i umiejętność dokonywania analizy i syntezy słuchowej
- Powiedz, ile jest wyrazów w zdaniu: Ala ma lalkę. To jest książka
2. Jakie to słowo? – podajemy wyrazy sylabami, a dziecko mówi całe słowo, zaczynamy od krótkich wyrazów i przechodzimy do coraz dłuższych: no – ga – noga, mo – tyl –motyl
3. Powiedz, ile sylab (cząstek) jest w moim słowie? Wyklaszcz je. (Mówimy całe słowo, dziecko dzieli i klaszcze) wyrazy 1-sylabowe: kot, nos, las, miś, lis, płot, dzik, rów, rok, rak, wyrazy 2-sylabowe: motor – mo-tor, kajak – ka-jak, wazon – wa-zon, wyrazy 3-sylabowe: kanapa – ka-na-pa, dywany – dy-wa-ny, wyrazy 4-sylabowe: kaloryfer – ka-lo-ry-fer, krasnoludek- kras-no-lu-dek
4. Dodaj do mojej sylaby jakąś swoją, ale taką, żeby powstał konkretny wyraz (Dokończ słowo) ma – ma, ko-tek, li -zak, ru – ra, wo – da, ro – wer, las – ka, kred – ka, lis – tek, baj – ka
5. Powiedz, co słyszysz na początku? – Mówimy różne słowa, a dziecko rozpoznaje słuchowo, jaka głoska jest na początku wyrazu: lato – l, rower – r, oko –o, auto – a, krowa – k
6. Podaj kilka ( np. 2, 3, albo 5 ) słów, które zaczynają się np. na a, k, r, m, l, w, a ja ci podam kilka następnych na „a” – Ala, album, Agata, artysta, ananas, antena, atlas, auto, „r” – rower, rok, Roman, rajd, rura, radio, rak, rajtuzy, rolnik, rachunek
7. Co słyszysz na końcu wyrazu? Noga, krowa, nos, oko , lato, zając, liście, mydło, wazon, komputer, szal, itp.
8. Podaj mi 2, 3, 4, czy też kilka słów, które mają na końcu np. o, a, s, k, r, cz, Przykłady: s- las, lis, nos, stos, los, stos, pies, autobus, kaktus, kos, t- samolot, robot, zeszyt, sufit, lot, kot, młot, płot, a- mama, tata, kanapa, głowa, ręka, bluzka, kredka, o- lato, masło, oko, ucho, gorąco, zimno, ciasno, k- kok, rok, skok, mak, rak, kotek, młotek, dzik, cz- miecz, warkocz, zmywacz, palacz, ch- dach, mech, puch, brzuch, piach, duch, węch, itp.
9. Podaj mi słowo, które ma w środku wyrazu np. l, t, r, w, s, o, a, itd. r – Bartek, worek, karty, narty, kurtka, l- Ola, balon, walc, kalafior, polka, kolce
10. Co to za słowo? Jakie słowo powiedziałam? – Osoba dorosła podaje każdą głoskę osobno, ale nie przeciągając zbytnio, a dziecko mówi całe słowo. Zaczynamy od wyrazów prostych, krótkich, jeśli nie sprawiają one dziecku kłopotów, przechodzimy do coraz dłuższych: o-k-o, k-o-t, A-l-a, m-a-m-a, t-a-t-a, u-ch-o, rz-e-k-a, b-rz-u-ch, l-a-m-p-a, t-e-cz-k-a, b-l-u-z-k-a, p-o-d-ł-o-g-a, t-o-r-n-i-s-t-e-r, t-e-l-e-w-i-z-o-r, itp.
11. Powiedz, wymień mi, jakie słyszysz głoski w tym wyrazie – ćwiczenie odwrotne do ćw. 10. Dorosły podaje całe słowo, a dziecko rozkłada je na głoski, przy każdej głosce prostuje jeden paluszek, a potem je liczy.
Uwaga! Omijamy słowa ze zmiękczeniami!
Lato – l-a-t-o – 4 głoski, Ola – O-l-a – 3 głoski, szczotka – sz-cz-o-t-k-a – 6 głosek, czapka – cz-a-p-k-a – 5 głosek, dach – d-a-ch 3 głoski itp.
Opracowała: Elżbieta Słupik
Sześciolatek w szkole

Rodzicom dzieci 6-letnich proponujemy ankietę, która może być pomocna w określeniu gotowości dziecka do podjęcia edukacji szkolnej.
Ankieta_dla_rodzicow_dzieci_6-letnich.doc
Polecamy również strony internetowe:
http://www.ore.edu.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=161&Itemid=1599
Okres adaptacyjny w przedszkolu

KILKA WSKAZÓWEK DLA RODZICÓW
1. Postaraj się, aby chodzenie dziecka do przedszkola stało się rutyną do momentu, aż zaadaptuje się ono w nowym miejscu: wykonaj te same przygotowania, zawoź je do przedszkola o tej samej porze, odbieraj punktualnie.
2. Nie żegnaj się w sposób wylewny, ale krótko i mów dziecku „do zobaczenia” z uśmiechem na ustach.
3. Nie obiecuj dziecku rzeczy nieprawdziwych, bo będzie cierpiało jeszcze bardziej, jak na przykład: „zaparkuję samochód i zaraz wracam”.
4. Kiedy przychodzisz do przedszkola, nie skupiaj uwagi nauczycielki na swojej osobie; powiedz jej o co chodzi w sposób rzeczowy: choroby dziecka, zmiany w grafiku…
5. Upewnij się, że Twój syn/córka ma pod ręką swój przedmiot przywiązania, jeśli go potrzebuje: pluszak, kocyk…
6. Staraj się wybierać dla dziecka wygodne i praktyczne ubrania.
(„Nauczycielka przedszkola” Nr 39)
Rola przedszkola w rozwoju dziecka

Przedszkole jest pierwszą placówka, z którą dziecko spotyka się na początku swojej drogi edukacyjnej. Zacznijmy zatem od wyjaśnienia terminu: przedszkole. Przedszkole jest to instytucja opiekuńczo-wychowawcza dla dzieci od 3 lat do rozpoczęcia nauki szkolnej, wspierająca wychowanie rodzinne. Każda placówka oświatowa ma do zrealizowania określone dla swojej działalności cele.
„Głównymi celami nowego programu wychowania przedszkolnego są:
- wielostronny rozwój dziecka,
- monitorowanie i stymulowanie rozwoju psychicznego, emocjonalnego, społecznego, umysłowego,
- kształcenie uniwersalnych umiejętności odpowiednio do fazy rozwoju dziecka,
- prawo do równego startu dla wszystkich dzieci,
- udział w promowaniu opieki zdrowotnej, uwzględniającej wczesne wykrywanie grup ryzyka zdrowotnego, społecznego i ekologicznego,
konstruktywna współpraca między przedszkolem i rodziną (jedność celów i zadań), - spontaniczne i zorganizowane wychowanie dziecka realizowane we współpracy z rówieśnikami i dorosłymi,
- zabawa jako główna aktywność dziecka przedszkolnego – jej niezależny i twórczy charakter,
- pomoc dzieciom w stwarzaniu przez nie pozytywnego obrazu samego siebie (w tym szacunku dla siebie i innych) oraz rozumienia i szanowania tych, którzy różnią się od nich płcią, rasą, kulturą, sytuacją ekonomiczną”
W oparciu o te cele nauczyciele realizują zadania dostosowane do potrzeb i możliwości rozwojowych dziecka w ramach określonych obszarów edukacyjnych. Przekraczając próg przedszkola dziecko staje przed nowymi wyzwaniami, które musi pokonać. Pierwszym z nich jest dążenie do samodzielności dziecka. Dzięki samodzielności dziecko nabiera wiary w siebie i swoje możliwości. Staje się coraz bardziej sprawne i niezależne od otoczenia. Z obserwacji nauczycieli wynika, że samodzielne dzieci lepiej znoszą rozłąkę z rodzicami, a tym samym szybciej i bez negatywnych emocji zaaklimatyzowują się w przedszkolu.
Bogaty program edukacyjny realizowany w przedszkolu dostarcza dzieciom wiele informacji o otaczającym je świecie i praw nim rządzących. Dzieci uczestnicząc w różnych, atrakcyjnych zajęciach rozwijają zdolności językowe, twórcze i artystyczne. Doskonalą sprawność manualną i ruchową. Uczą się czytać, pisać i liczyć. Działania te zmierzają do osiągnięcia przez dziecko dojrzałości szkolnej.
Każde dziecko rozwija się w charakterystycznym dla siebie tempie i rytmie. Skutkiem tych dysharmonii rozwojowych jest osiągnięcie gotowości szkolnej w rożnym wieku dziecka. Zadaniem nauczyciela jest jak najwcześniejsze wychwycenie i wyrównanie dysproporcji w rozwoju. Przedszkole jest dobrym miejscem do tego typu działań, gdyż nauczyciel znając możliwości i braki w rozwoju dziecka, może poświęcić więcej czasu na podniesienie jego poziomu intelektualnego. Dodatkową zaletą jest to, że dokonywane zmiany zachodzą w znanym dla dziecka środowisku, przez co nie narażamy je na stres jaki miałoby w szkole.
Możliwość przebywania z rówieśnikami przyśpiesza socjalizację dziecka. Przedszkole uczy pracy zespołowej i współpracy w zabawie. Dziecko poznaje też zasady życia w grupie, sprzyja to uczeniu się technik oraz sposobów rozwiązywania konfliktów i negocjacji. Natomiast wspólne zabawy i zajęcia w grupie przyczyniają się do nauki takich wartości, jak: tolerancja, szacunek dla drugiego człowieka i chęć niesienia pomocy. W przedszkolu zauważa się pierwsze oznaki zachowania prospołecznego. Przejawiają się one w formie pocieszania, współczucia, dzielenia się i pomagania innym ludziom.
Badania potwierdzają, że dzieci które we wczesnym dzieciństwie chodziły przez kilka lat do przedszkola, lepiej radzą sobie w szkole jak i w życiu. Dzieci te w sposób znaczny przewyższają, pod względem wiedzy i posiadanych umiejętności, kolegów którzy nie chodzili do przedszkola.
Należy zatem pamiętać, że przedszkole nie tylko bawi, ale przede wszystkim uczy i wychowuje nowe pokolenie ludzi. Dlatego też warto jak najwcześniej zapisać dziecko do przedszkola i spokojnie obserwować jego postępy w rozwoju.
DOKUMENTY
BIP
Biuletyn Informacji Publicznej Przedszkola
DOSTĘPNOŚĆ
Deklaracja dostępności – informacje w sprawie ułatwień dostępu
POROZUMIENIE O ŚWIADCZENIE USŁUG PRZEDSZKOLNYCH
Obowiązujący w przedszkolu wzór umowy
STATUT
Podstawa prawna działania i nasze cele
REGULAMINY
Regulaminy korzystania z przedszkola
RODO
Dokumenty związane z przetwarzeniem danych osobowych
Dane i Kontakt
Najważniejsze informacje dotyczące przedszkola.

Godziny otwarcia
Od poniedziałku do piątku
6.00 do 17.00

Adres
ul. Słoneczna 2
44-240 Żory

Kontakt
Przedszkole Nr 4 Im. Marii Konopnickiej
Telefon: (32) 43 42 302
+48 601 792 748
+48 603 183 255
E-mail: przedszkole@sp.1szkola.pl
Dyrektor
mgr Joanna Jośko
Wice Dyrektor mgr Urszula Gaik

Epuap
/ZSP1Zory/SkrytkaESP

Nadzór i wsparcie
Organem prowadzącym jest Gmina Miejska Żory z siedzibą przy ul. Aleja Wojska Polskiego 25 w Żorach
Organem sprawującym nadzór pedagogiczny jest Śląski Kurator Oświaty w Katowicach