historia przedszkola

Budynek w którym mieści się nasze przedszkole został wzniesiony metodą tradycyjną. Początkowo było to mieszkanie prywatne. Dopiero w 1968 r. budynek został adaptowany na cele przedszkola. Pierwszym Dyrektorem była P. Klisińska. W roku 1972 r. jej miejsce zajęła  P. Anna Sitek. W tym okresie funkcjonowały tylko 2 oddziały , a nauczycielkami były P. Pelagia Muras, P. Waleria Mazur a od grudnia 1972 r. również P. Regina Tomala i Pani Jakubik. Od 1974 r. Dyrektorem została Pani Lepich. W tym okresie rozpoczęły działalność 4 grupy. Po przejściu na emeryturę jej miejsce zajęła P. Regina Tomala. Pani Tomala funkcję dyrektora sprawowała w latach 1976-1995. W roku 1995 przeszła na emeryturę. W tym też roku stanowisko Dyrektora objęła Pani Szymczak i swoją funkcję sprawowała do roku 2003. W roku 2003 został przeprowadzony konkurs na Dyrektora przedszkola. Konkurs ten wygrała  P. Jadwiga Majczak, która sprawowała powierzoną jej funkcję do 2008 r.

W 2008 roku funkcję dyrektora objęła mgr Urszula Gaik, życzymy jej wiele sukcesów i satysfakcji z pracy w naszym przedszkolu.

Data 14 czerwca 2012 roku wpisała się na stałe w karty historii naszego przedszkola, ponieważ odbyła się szczególna uroczystość, nadania imienia naszemu przedszkolu.   Od tego dnia nosimy nazwę Przedszkole Nr 4 im. Marii Konopnickiej w  Żorach.

Maria Konopnicka to polska poetka, prozaik, krytyk i publicystka. Autorka jest wybitną postacią  w polskiej literaturze, zwłaszcza tej adresowanej do dzieci, jednak często  zapominaną i niezbyt „ atrakcyjną” dla współczesnych młodych czytelników. Kto z nas jednak w dzieciństwie nie śledził losów sierotki Marysi  i Koszałka – Opałka ? Kto nie śmiał się  z tchórzliwego Stefka Burczymuchy ? Już od wielu lat losy bohaterów utworów Marii Konopnickiej wzruszają kolejne pokolenia. Opowieść  „ O krasnoludkach i sierotce Marysi”     oraz inne piosenki, liryki, opowieści poetyckie  dla dzieci  – są ponadczasowe a Maria Konopnicka w swych utworach  „nie przychodzi ani uczyć dzieci, ani też ich bawić, przychodzi śpiewać z nimi”. Zachwycać może i dzisiaj najkrótszy, najprostszy program wychowawczy :

„ Szanuj , drogie dziecię moje , w małym ziarnku przyszłe plony .

W małej kropli – przyszłe  zdroje , w szelągu – miliony .

Czcij Ojczyznę zawsze , wszędzie, choć los na nią gromy miota .

Nie zmoże jej , gdy żyć będzie polski język , polska cnota”.

Biografia Konopnickiej to przykład odwagi życia w trudnej epoce bez niepodległości. Trud wychowania samotnie sześciorga dzieci, ciężkie doświadczenia osobiste i rodzinne, działalność społeczna –  wymagały nie lada hartu ducha. Konopnicka burzy schematy myślenia o roli kobiety, porusza serca wrażliwością, pokazuje gorzką prawdę o czasach i ludziach. Z miłością  pochyla się nad dzieckiem, jego małymi i dużymi dramatami, uczy              i wychowuje, bawi i wzrusza. Również i dziś warto przypominać dzieciom oraz rodzicom  najpiękniejsze utwory poetki, zapoznawać ich z jej biografią. Maria Konopnicka zasługuje na szacunek jako pisarka i kobieta i dlatego właśnie społeczność naszego przedszkola wybrała ją na patrona.          

                                                     

Skip to content