Od września 2008 roku rozpoczęła się pierwsza edycja programu edukacyjnego „Przyjaciele Natury”, organizowanego przez Fundację Nasza Ziemia oraz Firmę Tymbark. Akcja skierowana jest do przedszkoli w województwach: lubelskim, małopolskim, śląskim i warmińsko-mazurskim.

Szacunku do otaczającego świata trzeba uczyć się od najmłodszych lat. Wiek przedszkolny jest okresem, w którym dziecko poznaje świat przez zabawę, dlatego uczy się szybko i z przyjemnością. Budzenie u najmłodszych wrażliwości na piękno i znaczenie natury to bezcenna inwestycja w przyszłość  i najlepsza szkoła ochrony przyrody, dlatego nasze przedszkole włączyło się do realizacji programu „Przyjaciele natury”.

Celem programu jest:

• popularyzacja ochrony przyrody wśród przedszkolaków, ich rodziców i nauczycieli przedszkolnych,
  • wzrost świadomości wśród dzieci odnośnie ochrony natury,
  • uczenie dzieci kreatywnego myślenia, samodzielności i podejmowania inicjatyw.

Przedszkola, które zrealizują program, według określonych zasad, otrzymują zaszczytny tytuł „Przyjaciel Natury” potwierdzony Certyfikatem, dodatkowe materiały edukacyjne oraz drobne upominki i dyplomy dla dzieci. Realizując powyższy program zobowiązani jesteśmy do przeprowadzania poszczególnych działań:

patrz: http://przyjacielenatury.kubus.pl/przyjaciel,zasady.html

Za przeprowadzenie każdego działania można otrzymać odpowiednią liczbę punktów. Tytuł „Przyjaciele Natury” otrzymują przedszkola, które zdobędą, co najmniej 50% punktów, czyli 150 punktów i więcej. Realizacja scenariuszy zajęć jest obowiązkowa, co oznacza, że koniecznie trzeba je realizować.

Tytuł „Przyjaciele Natury” można otrzymać na rok.

Co o programie mówią organizatorzy?

„Edukacja od najmłodszych lat jest najważniejsza, dla kształtowania postaw dorosłych. Czego Jaś się nie nauczy, Jan nie będzie umiał. Program „Przyjaciele Natury” daje szansę, aby zamiłowanie do ekologii zaszczepić jak najwcześniej. To jest prosty sposób na to, aby następne pokolenia jeszcze bardziej, niż my dbały o środowisko” – mówi Dominik Dobrowolski z Fundacji Nasza Ziemia.

„Uważam, że tak samo, jak uczymy dzieci szacunku dla słabszych, wrażliwości, czy odpowiedzialności za własne czyny, powinniśmy uczyć je podejmowania działań mających na celu ochronę natury. Zasady programu „Przyjaciele Natury”, zostały opracowane tak, aby nauka natury była przyjemnością zarówno dla nauczycieli, jak i dzieci. Mam nadzieje, że nasza propozycja spotka się z ich zainteresowaniem” – mówi Dariusz Czech, prezes Tymbarku.

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE PROGRAMU ZAINTERESOWANI ZNAJDĄ NA STRONIE WWW.PRZYJACIELENATURY.PL