{"id":1080,"date":"2021-11-28T12:05:20","date_gmt":"2021-11-28T11:05:20","guid":{"rendered":"http:\/\/zsp1.zory.pl\/?p=1080"},"modified":"2021-11-28T12:05:20","modified_gmt":"2021-11-28T11:05:20","slug":"dzielimy-sie-wiedza-tancowala-igla-z-nitka","status":"publish","type":"post","link":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/?p=1080","title":{"rendered":"Dzielimy si\u0119 wiedz\u0105 &#8211; Ta\u0144cowa\u0142a ig\u0142a z nitk\u0105"},"content":{"rendered":"\n<p class=\"has-text-align-center\"><strong>&#8222;Ta\u0144cowa\u0142a ig\u0142a z nitk\u0105&#8221;- przygotowanie do nauki czytania i pisania<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong>KONSPEKT ZAJ\u0118CIA W GRUPIE 5-LATK\u00d3W- \u201eMUCHOMORKI\u201d<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong>TEMAT: \u201eTa\u0144cowa\u0142a ig\u0142a z nitk\u0105\u201d- przygotowanie do nauki czytania i pisania<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong>CEL G\u0141\u00d3WNY:<\/strong> Rozwijanie funkcji niezb\u0119dnych w kszta\u0142towaniu umiej\u0119tno\u015bci pisania i czytania<\/p>\n\n\n\n<p><strong>CELE SZCZEG\u00d3\u0141OWE<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong>DZIECKO:<\/strong><\/p>\n\n\n\n<ul class=\"wp-block-list\"><li>ma rozwini\u0119t\u0105 percepcj\u0119 s\u0142uchow\u0105, wzrokow\u0105 i sprawno\u015b\u0107 manualn\u0105<\/li><li>rozpoznaje proste symbole i znaki graficzne<\/li><li>doskonali koordynacj\u0119 wzrokowo-ruchow\u0105<\/li><li>kre\u015bli wzory od lewej do prawej i z g\u00f3ry na d\u00f3\u0142<\/li><li>dokonuje analizy i syntezy zda\u0144, wyraz\u00f3w, wyodr\u0119bnia g\u0142oski<\/li><li>czyta globalnie wyrazy<\/li><\/ul>\n\n\n\n<p>Metoda: czynna, zadaniowa<\/p>\n\n\n\n<p>Forma: zaj\u0119cie z ca\u0142a grup\u0105, praca indywidualna<\/p>\n\n\n\n<p>Pomoce: karty pracy, kredki, wyrazy do globalnego czytania, obrazek sytuacyjny do zaj\u0119cia, mazak, linki w 4 kolorach<\/p>\n\n\n\n<p><strong>PRZEBIEG ZAJ\u0118CIA<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong>1. \u00a0S\u0142uchanie wiersza Jana Brzechwy \u201eTa\u0144cowa\u0142a ig\u0142a z nitk\u0105\u201d<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>Ta\u0144cowa\u0142a ig\u0142a z nitk\u0105,<\/p>\n\n\n\n<p>Ig\u0142a &#8211; pi\u0119knie, nitka &#8211; brzydko.<\/p>\n\n\n\n<p>Ig\u0142a ca\u0142a jak z igie\u0142ki,<\/p>\n\n\n\n<p>Nitce pl\u0105cz\u0105 si\u0119 supe\u0142ki.<\/p>\n\n\n\n<p>Ig\u0142a naprz\u00f3d &#8211; nitka za ni\u0105:<\/p>\n\n\n\n<p>&#8222;Ach, jak cudnie ta\u0144czy\u0107 z pani\u0105!&#8221;<\/p>\n\n\n\n<p>Ig\u0142a biegnie drobnym \u015bciegiem,<\/p>\n\n\n\n<p>A za ig\u0142\u0105 &#8211; nitka biegiem.<\/p>\n\n\n\n<p>Ig\u0142a g\u00f3r\u0105, nitka bokiem,<\/p>\n\n\n\n<p>Ig\u0142a zerka jednym okiem,<\/p>\n\n\n\n<p>Sunie zwinna, zr\u0119czna, \u015bmig\u0142a.<\/p>\n\n\n\n<p>Nitka szepce: &#8222;Co za igla!&#8221;<\/p>\n\n\n\n<p>Tak ze sob\u0105 ta\u0144cowa\u0142y,<\/p>\n\n\n\n<p>A\u017c uszy\u0142y fartuch ca\u0142y!<\/p>\n\n\n\n<p>Rozmowa nt tre\u015bci wiersza &#8211; zwr\u00f3cenie uwagi na wypowiedzi ca\u0142ym zdaniem.<\/p>\n\n\n\n<p><strong>2. \u201dTa\u0144cz\u0105ca nitka\u201d <\/strong>&#8211; \u0107wiczenia rozmachowe &#8211; ponowna recytacja wiersza-podczas recytacji nauczyciel rysuje mazakiem na tablicy nitk\u0119-linie faliste,\u00a0\u00a0zaokr\u0105glone, p\u0119tle. Dzieci rysuj\u0105 te linie w powietrzu r\u0119k\u0105.<\/p>\n\n\n\n<p><strong>3. \u201dWyszywanie\u201d <\/strong>&#8211; zabawa z elementem r\u00f3wnowagi. Na dywanie s\u0105 u\u0142o\u017cone z linek kr\u0119te wzory. Dzieci podzielone na 4 zespo\u0142y staja przed swoim wzorem. Wyszywaj\u0105, id\u0105c po linii.<\/p>\n\n\n\n<p><strong>4. Opowiadanie tre\u015bci obrazka sytuacyjnego<\/strong> -Szyjemy sukienk\u0119 dla lalki Izy\u201d &#8211; budowanie zda\u0144 z podanym wyrazem, analiza wyrazowa i sylabowa zda\u0144 i wyraz\u00f3w o prostej budowie fonetycznej.<\/p>\n\n\n\n<p>Analiza s\u0142uchowa wyraz\u00f3w: Iza , ig\u0142a, mama, lalka, &#8211; \u0106wiczenia s\u0142uchowe \u201eGdzie s\u0142ycha\u0107 \u201ei\u201d? wyodr\u0119bnianie g\u0142osek w nag\u0142osie, wyg\u0142osie, \u015brodku wyrazu &#8211; dz. ch\u0119tne i zdolne . Wymy\u015blanie wyraz\u00f3w na g\u0142osk\u0119 \u201di\u201d.<\/p>\n\n\n\n<p><strong>5. Wykonanie zadania na kartach pracy:<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>Nazywanie rysunk\u00f3w, kolorowanie tylko tych, kt\u00f3re rozpoczynaj\u0105 si\u0119 g\u0142osk\u0105 \u201ei\u201d.<\/p>\n\n\n\n<p>Globalne czytanie wyraz\u00f3w: irys-irysy, indyk-indyki, dobieranie podpis\u00f3w pod obrazki i wklejanie ich.<\/p>\n\n\n\n<p><strong>6.Zabawa ze \u015bpiewem na zako\u0144czenie \u201eNitka\u201d.<\/strong><\/p>\n","protected":false},"excerpt":{"rendered":"<p>&#8222;Ta\u0144cowa\u0142a ig\u0142a z nitk\u0105&#8221;- przygotowanie do nauki czytania i pisania KONSPEKT ZAJ\u0118CIA W GRUPIE 5-LATK\u00d3W- \u201eMUCHOMORKI\u201d TEMAT: \u201eTa\u0144cowa\u0142a ig\u0142a z nitk\u0105\u201d- przygotowanie do nauki czytania i pisania CEL G\u0141\u00d3WNY: Rozwijanie funkcji niezb\u0119dnych w kszta\u0142towaniu umiej\u0119tno\u015bci pisania i czytania CELE SZCZEG\u00d3\u0141OWE DZIECKO: ma rozwini\u0119t\u0105 percepcj\u0119 s\u0142uchow\u0105, wzrokow\u0105 i sprawno\u015b\u0107 manualn\u0105 rozpoznaje proste symbole i znaki graficzne [&hellip;]<\/p>\n","protected":false},"author":3,"featured_media":0,"comment_status":"closed","ping_status":"open","sticky":false,"template":"","format":"standard","meta":{"_et_pb_use_builder":"","_et_pb_old_content":"","_et_gb_content_width":"","footnotes":""},"categories":[2,32],"tags":[58,55],"class_list":["post-1080","post","type-post","status-publish","format-standard","hentry","category-aktualnosci","category-projekty","tag-dzielimy-sie-wiedza","tag-projekty"],"_links":{"self":[{"href":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/posts\/1080","targetHints":{"allow":["GET"]}}],"collection":[{"href":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/posts"}],"about":[{"href":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/types\/post"}],"author":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/users\/3"}],"replies":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fcomments&post=1080"}],"version-history":[{"count":1,"href":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/posts\/1080\/revisions"}],"predecessor-version":[{"id":1081,"href":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/posts\/1080\/revisions\/1081"}],"wp:attachment":[{"href":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fmedia&parent=1080"}],"wp:term":[{"taxonomy":"category","embeddable":true,"href":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fcategories&post=1080"},{"taxonomy":"post_tag","embeddable":true,"href":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Ftags&post=1080"}],"curies":[{"name":"wp","href":"https:\/\/api.w.org\/{rel}","templated":true}]}}