{"id":1075,"date":"2021-11-28T11:47:44","date_gmt":"2021-11-28T10:47:44","guid":{"rendered":"http:\/\/zsp1.zory.pl\/?p=1075"},"modified":"2021-11-28T11:47:44","modified_gmt":"2021-11-28T10:47:44","slug":"dzielimy-sie-wiedza-domowi-ulubiency-scenariusz-cwiczen-gimnastycznych","status":"publish","type":"post","link":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/?p=1075","title":{"rendered":"Dzielimy si\u0119 wiedz\u0105 &#8211; &#8222;Domowi ulubie\u0144cy&#8221; &#8211; scenariusz \u0107wicze\u0144 gimnastycznych"},"content":{"rendered":"\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>Grupa wiekowa:\u00a06-latki<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>Temat zaj\u0119\u0107:\u00a0Domowi ulubie\u0144cy \u2013 zestaw\u00a0\u0107wicze\u0144\u00a0gimnastycznych.<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>Cel og\u00f3lny:<\/strong><\/p>\n\n\n\n<ul class=\"wp-block-list\"><li>Rozwijanie og\u00f3lnej sprawno\u015bci fizycznej.<\/li><\/ul>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>Cele operacyjne (dziecko):<\/strong><\/p>\n\n\n\n<ul class=\"wp-block-list\"><li>Porusza si\u0119 na czworakach sprawnie i szybko;<\/li><li>Porusza si\u0119 na czworakach w prz\u00f3d, jak i w ty\u0142, w podporze przodem, w pozycji odwrotnej, w kierunku na wprost, ze zmianami kierunku oraz z omijaniem przeszk\u00f3d;<\/li><li>Poprawnie wykonuje \u0107wiczenia gimnastyczne;<\/li><li>Potrafi sta\u0107 na jednej nodze zachowuj\u0105c r\u00f3wnowag\u0119;<\/li><li>Reaguje na sygna\u0142y s\u0142owne i d\u017awi\u0119kowe;<\/li><li>Odr\u00f3\u017cnia strony cia\u0142a \u2013 lew\u0105 i praw\u0105;<\/li><li>Wykonuje \u0107wiczenia ortofoniczne;<\/li><li>Przestrzega zasad bezpiecznego poruszania si\u0119 po sali oraz bezpiecze\u0144stwa podczas wykonywania \u0107wicze\u0144 gimnastycznych;<\/li><li>Wsp\u00f3lnie bawi si\u0119 z rodzicami.<\/li><\/ul>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>Metody pracy:<\/strong><\/p>\n\n\n\n<ul class=\"wp-block-list\"><li>praktycznego dzia\u0142ania<\/li><li>s\u0142owna<\/li><li>ogl\u0105dowa<\/li><li>zadaniowa<\/li><\/ul>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>Formy organizacyjne:<\/strong><\/p>\n\n\n\n<ul class=\"wp-block-list\"><li>praca grupowa<\/li><li>praca indywidualna<\/li><\/ul>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\">\u015arodki dydaktyczne: szarfy, ilustracje dom\u00f3w zwierz\u0105t, p\u0142yty CD, obr\u0119cz, ko\u0142atka, gwizdek, pi\u00f3rka, sylwety kostki i k\u0142\u0119bka, klamerki, szary papier.<\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>Przebieg zaj\u0119\u0107:<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>Cz\u0119\u015b\u0107 I (wst\u0119pna)<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\">Po zdj\u0119ciu obuwia dzieci zajmuj\u0105 miejsca, zgodnie z cotygodniow\u0105 organizacj\u0105 \u0107wicze\u0144 gimnastycznych. Przypomnienie dzieciom przestrzegania zasad bezpiecze\u0144stwa podczas wykonywania \u0107wicze\u0144 gimnastycznych oraz poruszania si\u0119 po sali.<\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>Przywitanie rodzic\u00f3w i ukierunkowanie obserwacji na cel zaj\u0119\u0107.<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\">1.\u00a0\u00a0\u00a0\u00a0\u00a0\u00a0Zabawy orientacyjno &#8211; porz\u0105dkowe, wprowadzaj\u0105ce w tematyk\u0119 zaj\u0119\u0107 i dobry nastr\u00f3j:<\/p>\n\n\n\n<ul class=\"wp-block-list\"><li>\u201ePieski do budy, pieski na spacer\u201d \u2013 roz\u0142o\u017cenie szarf na dywanie w dw\u00f3ch kolorach w ilo\u015bci odpowiadaj\u0105cej ilo\u015bci \u0107wicz\u0105cych. Dzieci na has\u0142o \u201ePieski<br>na spacer\u201d poruszaj\u0105 si\u0119 po sali na czworakach na\u015bladuj\u0105c gestem i odg\u0142osami psa, na has\u0142o \u201ePieski do budy\u201d dzieci zwijaj\u0105 si\u0119 w \u201ek\u0142\u0119bek\u201d i wyciszaj\u0105 si\u0119 le\u017c\u0105c.<\/li><li>&nbsp;\u201ePapu\u017cki nieroz\u0142\u0105czki, \u0142api\u0105 si\u0119 za r\u0105czki\u201d &#8211; dzieci dobieraj\u0105 si\u0119 parami. W rytm wygrywany na ko\u0142atce poruszaj\u0105 si\u0119 po sali, podczas przerwy w d\u017awi\u0119ku dzieci dobieraj\u0105 si\u0119 w pary.<\/li><li>&nbsp;\u201eGdzie kto mieszka\u201d &#8211; w r\u00f3\u017cnych miejscach Sali umieszczono obrazki przedstawiaj\u0105ce domy zwierz\u0105 (buda, legowisko kota, akwarium, norka myszy, klatka). Przy ka\u017cdym z obrazk\u00f3w znajduje si\u0119 szarfa danego koloru. Dzieci podzielone wcze\u015bniej na grupy, poruszaj\u0105 si\u0119 swobodnie po sali w rytm muzyki. Podczas przerwy w muzyce odszukuj\u0105 sw\u00f3j \u201edom\u201d i siadaj\u0105 w jego pobli\u017cu, kolejno przypominaj\u0105, jak ten \u201edom si\u0119 nazywa\u201d i jakie zwierze w nim mieszka, wydaj\u0105 odg\u0142os. Zabawa trwa do ods\u0142oni\u0119cia wszystkich obrazk\u00f3w.<\/li><\/ul>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\">2.\u00a0\u00a0\u00a0\u00a0\u00a0\u00a0<strong>\u0106wiczenia rozgrzewaj\u0105ce uruchamiaj\u0105ce du\u017ce grupy mi\u0119\u015bniowe w p\u0142aszczy\u017anie strza\u0142kowej oraz w p\u0142aszczy\u017anie czo\u0142owej. Zaproszenie rodzic\u00f3w do zabawy.<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>Cz\u0119\u015b\u0107 II (g\u0142\u00f3wna)\u00a0<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>3.\u00a0<\/strong>\u00a0<strong>\u201eSpacer piesk\u00f3w\u201d<\/strong> \u2013 dzieci poruszaj\u0105 si\u0119 po sali w dowolnym kierunku, na czworaka. Nauczyciel ustawia obr\u0119cze w r\u00f3\u017cnych pozycjach, dzieci przechodz\u0105 pod, przez b\u0105d\u017a omijaj\u0105 obr\u0119cze. Zgodnie z poleceniami nauczyciela.<\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>4.\u00a0<\/strong> <strong>\u201ePieski ucz\u0105 si\u0119 s\u0142u\u017cy\u0107\u201d<\/strong> \u2013 dzieci ustawione parami obok siebie, jedno z dzieci ma za\u0142o\u017con\u0105 szarf\u0119 pod pachy, kt\u00f3ra imituje smycz. \u201eGospodarz trzyma pieska na smyczy i uczy go s\u0142u\u017cy\u0107\u201d \u2013 ramiona ugi\u0119te, d\u0142onie lu\u017ano zawieszone w d\u00f3\u0142, plecy proste.<br>To samo powtarza druga grupa po zmianie r\u00f3l. \u0106wiczenia tu\u0142owia w p\u0142aszczy\u017anie czo\u0142owej \u2013 sk\u0142ony boczne.<\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>5.\u00a0\u00a0\u201ePieski przechodz\u0105 przez p\u0142otek\u201d<\/strong> \u2013 dzieci podzielone na dwie grupy. Jedna tworzy p\u0142otek w szeregu z chwytem r\u0105k tak, aby mi\u0119dzy \u201e\u017cerdziami p\u0142otka\u201d by\u0142y odst\u0119py. Naprzeciwko, w odleg\u0142o\u015bci 3 krok\u00f3w, \u201epieski\u201d na czworakach biegn\u0105 do \u201ep\u0142otka\u201d<br>i ka\u017cde omija swoj\u0105 \u201e\u017cerd\u017a\u201d. To samo powtarza druga grupa.<\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>6.\u00a0 \u201eKotki\u201d<\/strong> \u2013 dzieci czworakuj\u0105 w r\u00f3\u017cnych kierunkach. S\u0142ysz\u0105c uderzenie w b\u0119benek, przeci\u0105gaj\u0105 si\u0119, robi\u0105 koci grzbiet, miaucz\u0105 i spaceruj\u0105 dalej.<\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>7.\u00a0 \u201eMyszki w norze\u201d<\/strong> \u2013 po\u0142owa dzieci tworzy ko\u0142o w siadzie skrzy\u017cnym. Trzymaj\u0105c si\u0119 za r\u0119ce\u00a0\u00a0zawieszaj\u0105 szarf\u0119 na prawej r\u0119ce. W \u015brodku ko\u0142a siada druga po\u0142owa dzieci \u2013 \u201emyszki\u201d. \u201eMyszki\u201d wychodz\u0105 z \u201enorki\u201d pod prawym ramieniem partnera, obiegaj\u0105 ko\u0142o i wchodz\u0105 do \u201enorki\u201d pod lewym ramieniem kolegi. Po trzech powt\u00f3rzeniach nast\u0119puje zmiana w parach.<\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>8.\u00a0 \u201ePaj\u0105k\u201d<\/strong> \u2013 ch\u00f3d na czworakach w podporze ty\u0142em. Dzieci podzielone na dwie grupy: jedna ustawiona szeregiem podaje sobie r\u0119ce tworz\u0105c w ten spos\u00f3b \u201ekrat\u0119\u201d dla paj\u0105ka, druga \u2013 paj\u0105ki ustawione w rz\u0119dzie. \u201ePaj\u0105ki\u201d id\u0105 na czworakach kr\u0119t\u0105 lini\u0105 omijaj\u0105c przeszkody raz z lewej, raz z prawej strony. To samo powtarza druga grupa.<\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>9.\u00a0 \u201ePapu\u017cka na ga\u0142\u0105zce\u201d<\/strong> \u2013 dzieci stoj\u0105 na jednej nodze. Na\u015bladuj\u0105 konika grzebi\u0105cego nog\u0105, stukaj\u0105 palcami jednej nogi z przodu o pod\u0142og\u0119, a potem stukaj\u0105c palcami drugiej nogi.<\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>Cz\u0119\u015b\u0107 III (ko\u0144cowa)<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>10.\u00a0\u00a0\u201eSpacer papug\u201d <\/strong>\u2013 dzieci maszeruj\u0105 za nauczycielem po obwodzie ko\u0142a w rytmie wystukiwanym na b\u0119benku.<\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>11.\u00a0\u00a0\u0106wiczenia oddechowe<\/strong> \u2013 dzieci siedz\u0105 w kole w siadzie skrzy\u017cnym. Przy wdechu \u2013nosem, unosz\u0105 ramiona w g\u00f3r\u0119, przy wydechu \u2013 buzi\u0105, opuszczaj\u0105 na pod\u0142og\u0119.<\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>12.\u00a0\u00a0\u0106wiczenia relaksacyjne w parach. <\/strong>Dzieci otrzymuj\u0105 pi\u00f3rka, do muzyki g\u0142aszcz\u0105 pi\u00f3rkiem partnera po ciele. W po\u0142owie trwania muzyki nast\u0119puje zmiana w parach.<\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\">&nbsp;Rozdanie rodzicom ankiet ewaluacyjnych.<\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>13.\u00a0\u00a0Zabawa umuzykalniaj\u0105ca do piosenki \u201eMarsz przedszkolak\u00f3w\u201d<\/strong>. Dzieci \u201ewymiaukuj\u0105\u201d I zwrotk\u0119 i refren i \u201ewyszczekuj\u0105\u201d II zwrotk\u0119 i refren.<\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>14.\u00a0\u00a0Zabawa z rodzicami. <\/strong>Rodzice wraz z dzie\u0107mi ustawiaj\u0105 si\u0119 w dw\u00f3ch szeregach. Ka\u017cdy z uczestnik\u00f3w otrzymuje klamerki i za ich pomoc\u0105 przenosz\u0105 sylwety kostek psa<br>i k\u0142\u0119bk\u00f3w we\u0142ny z ko\u0144ca szeregu do kosza na pocz\u0105tku szeregu. Na ko\u0144cu nast\u0119puje przeliczenie element\u00f3w.<\/p>\n\n\n\n<p class=\"wp-block-paragraph\"><strong>15.\u00a0\u00a0Podzi\u0119kowanie dzieciom za zaanga\u017cowanie a rodzicom za obecno\u015b\u0107.<\/strong><\/p>\n","protected":false},"excerpt":{"rendered":"<p>Grupa wiekowa:\u00a06-latki Temat zaj\u0119\u0107:\u00a0Domowi ulubie\u0144cy \u2013 zestaw\u00a0\u0107wicze\u0144\u00a0gimnastycznych. Cel og\u00f3lny: Rozwijanie og\u00f3lnej sprawno\u015bci fizycznej. Cele operacyjne (dziecko): Porusza si\u0119 na czworakach sprawnie i szybko; Porusza si\u0119 na czworakach w prz\u00f3d, jak i w ty\u0142, w podporze przodem, w pozycji odwrotnej, w kierunku na wprost, ze zmianami kierunku oraz z omijaniem przeszk\u00f3d; Poprawnie wykonuje \u0107wiczenia gimnastyczne; Potrafi [&hellip;]<\/p>\n","protected":false},"author":3,"featured_media":0,"comment_status":"open","ping_status":"open","sticky":false,"template":"","format":"standard","meta":{"_et_pb_use_builder":"","_et_pb_old_content":"","_et_gb_content_width":"","footnotes":""},"categories":[2,32],"tags":[58,55],"class_list":["post-1075","post","type-post","status-publish","format-standard","hentry","category-aktualnosci","category-projekty","tag-dzielimy-sie-wiedza","tag-projekty"],"_links":{"self":[{"href":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/posts\/1075","targetHints":{"allow":["GET"]}}],"collection":[{"href":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/posts"}],"about":[{"href":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/types\/post"}],"author":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/users\/3"}],"replies":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fcomments&post=1075"}],"version-history":[{"count":1,"href":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/posts\/1075\/revisions"}],"predecessor-version":[{"id":1077,"href":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/posts\/1075\/revisions\/1077"}],"wp:attachment":[{"href":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fmedia&parent=1075"}],"wp:term":[{"taxonomy":"category","embeddable":true,"href":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fcategories&post=1075"},{"taxonomy":"post_tag","embeddable":true,"href":"https:\/\/zsp1.zory.pl\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Ftags&post=1075"}],"curies":[{"name":"wp","href":"https:\/\/api.w.org\/{rel}","templated":true}]}}